Do wyjaśnienia - Radiestezja

Przejdź do treści

Do wyjaśnienia

 Przez prawie 40 lat zajmowałem się radiestezją z tego czasu większość to było zawodowe a więc zarobkowe "zainteresowanie".          
W trakcie wytyczania miejsc pod studnie, sprawdzania i ekranowania domów a także prób poszukiwań grobów pojawiło się wiele ciekawostek, zagadek i nie potwierdzonych do końca zjawisk. Są one na tyle powtarzające się i ciekawe, że po latach postanowiłem je zebrać i tu przedstawić.
Te doświadczenia można podzielić na kilka grup:
1. tunele i instalacje podziemne wykonane przez ludzi,
2. instalacje hydrauliczne i wycieki,
3. masowe groby,
4. zakopane przedmioty, także pozostałości po wojnie typu niewybuchy,
5. archeologia,
AD.1 Tunele i instalacje podziemne
Moim pierwszym doświadczeniem gdy wchodziłem w radiestezję było to, że różdżkarz nie wykrywa wody - wykrywa także wodę gdy ta jest w jakimś obszarze odmienną strukturą. Czyli na obszarach gdzie woda występuję wszędzie a uziarnienie piasku w warstwie wodonośnej jest jednakowe nie ma sygnału radiestezyjnego [poza wyjątkiem warstwy ze żwirem]. Drugie moje odkrycie to było stwierdzenie, że dla większości różdżkarzy  - zwłaszcza amatorów - najsilniejszy sygnał występuję na krawędzi styku warstw.
Te dwa spostrzeżenia kłóciły się i nadal często kłócą się z opiniami wielu radiestetów. Dla mnie były i są oczywiste i wynikało z nich klika wniosków:
  • brak w terenie wskazania nie oznacza braku wody bo warstwa jednorodna może nie dawać sygnału radiestezyjnego,
  • pas zakłóceń radiestezyjnych z cechami pasa wody może oznaczać zarówno to, że poza tym pasem wody nie będzie lub woda będzie ale mniej wydajna,
  • instalacje wykonane pod ziemią przez człowieka powinny dać się wykrywać metodami radiestezyjnymi.
  •  
    Przez wiele lat mojej działalności w radiestezji nikt nie zgłaszał potrzeby szykania tuneli czy innych instalacji podziemnych ale kilkakrotnie znajdowałem je "przy okazji" poszukiwania wody czy sprawdzania zakłóceń w domach.
    Przypadek 1
    Dwa domy na jednej działce i między nimi podziemne przejście wykonane celowo dla bezpiecznej między nimi komunikacji. Nie wiedziałem o jego istnieniu lecz bez problemu wskazałem ku zdumieniu domowników przebieg tunelu.
    Przypadek 2
    Dom postawiono na starych fundamentach lecz ich kształt nie pokrywał się z nowym budynkiem. Uparcie pokazywałem gospodarzom miejsce anomalii - w końcu wyciągnęli plany i... moje wskazanie idealnie pokrywało się ze starymi fundamentami.
    Przypadek 3
    Metro w Warszawie na Pradze - opis znajduje się tu
    Jest to najlepiej udokumentowany przypadek praktycznego i 100% potwierdzenia przez odwierty wskazanych przez mnie tuneli.
    Wniosek do punktu 1
    Można skutecznie poszukiwać tunele i duże instalacje podziemne. Najgłębsze jakie ustaliłem były na głębokosci około 30 m.
    AD.2 Instalacje hydrauliczne i wycieki
    Zgłaszano mi kilkakrotnie potrzebę wyszukania przecieków instalacji hydraulicznych oraz miejsc dostawania się wody do piwnic domów. Zwykle po moich informacjach, że poszukiwania nieszczelności instalacji może być mało skuteczne bo:
    - wyciek może dawać "zbiornik z wodą" a więc i wskazanie w pewnej odległości od dziury i to moze być nawet kilkadziesiąt metrów różnicy,
    - małe wycieki i małe nieszczelności są praktycznie metodą radiestezyjną nie do wykrycia - zwykle rezygnowano z mojej usługi ale w jednym przypadku skorzystano i co wyszło:
    - wskazałem na jednym z odcinków przesunięcie rury względem planów o dobre 4-5 m,
    - były prawdopodobnie dwa duże wycieki ponieważ były dwa duże, nieregularne placki wodne pod ziemią.
    Przykład 1
    W jednym przypadku wskazałem przebieg rur wodociągu o około metr od tych zaznaczonych na planach.
    Czyli doświadczeń z poszukiwaniami mam w tym zakresie niewiele - dało się w kilku przypadkach wskazać, skutecznie wskazać miejsca dostawania się wody do piwnic.
    Przykład 2
    Teren pod osiedle na granicach Płocka od strony Warszawy miałem sprawdzić przed jego zaplanowaniem. Ukośnie przez teren przechodziły dwie rury o dość dużej średnicy i tu wyszłu ciekawostki ponieważ:
    - na pewnych odcinkach wskaznia radiestezyjne dokładnie pokrywały się z miejscem ułożenia rur
    - a na innych odcinkach wskazania były symetrycznie rozłożone ale po zewnętrznej stronie rur a nie nad rurami.
    Może to oznaczać zarówno zależność wskazań od rodzaju gruntu i ewentualnie jego nawodnienia jak i inny sposób ułożenia rur czego sprawdzić ani wtedy ani dziś nie jestem w stanie.
    Dlaczego ten przykład umieściłem  w punkcie - instalacje hydrauliczne i wycieki?
    Ponieważ biorę pod uwagę zarówno możliwość nieszczelności instalacji jak i utworzenie się wokół rur podziemnych cieków wodnych na skutek wsypania wokół rur gruboziarnistego piasku.

    AD.3 Masowe groby
    Cechą charakterystyczną w przypadku grobów jest to, że sygnał radiestezyjny daje przesypana ziemia a nie zwłoki ludzi. Czyli czym bardziej jest zróżnicowana ziemia przy powierzchni w stosunku do tej z głębokości 2-4 m tym jest większa szansa znalezienia... miejsca głębokiego przesypania ziemi.
    Przypadek 1
    Poszukiwanie grobów żołnierzy polskich z czasów Powstania Listopadowego pochowanych po bitwie pod Olszynką Grochowską. Zgłoszono się do mnie z taką propozycją kilka lat temu. Ustaliliśmy wielkość i rodzaj zapłaty, zakres współpracy i...nic z tego nie wyszło - nie doszło do sfinalizowania umowy i nie wiem jakie były dalsze losy poszukiwań.
    Przypadek 2
    Dosłownie przypadek bo sprawa poszukiwania dwóch grobów żołnierzy sowieckich pojawiła się przy poszukiwaniu wody pod ujęcie wody. Okazało się, że na terenie zakupionej kilka lat wcześniej działki są pochowani dwaj żołnierze zabici przez Niemców czerwcu 1941 roku. Dość niemiła informacja i nie dziwię się właścicielom, że chcieli doprowadzić do ekshumacji. Szukam i znajduję trzy a nie dwa głębokie przekopania, jedno jak by słabsze wskazanie i tu ciekawostka. Mieli być zastrzeleni trzej żołnierze  ale  w trakcie kopania grobów jednego z nich uratowała miejscowa ludność. Czyli by się potwierdzało ale... nic nie wiem na temat dalszych działań właścicieli  i nie wiem czy moje wskazania zostały potwierdzone.
    Przypadek 3 - Wilga
    Na terenie Wilgi i Osiedla szukałem i próbowałem wytyczyć miejsca gdzie:
    - pochowano sowieckich żołnierzy którzy zgineli i zmarli na terenie Wilgi w latach 1944/45 - wytyczyłem dwa place ale nie zostały sprawdzone,
    - pochowano kilkadziesiąt żydówek i dzieci żydowskich zastrzelonych około 1943 roku - w miejscu poszukiwania był kopczyk i mnie wskazywało na znacznie większe obszarowo naruszenie ziemi niż to obejmował kopczyk - wskazanie nie zostało sprawdzone a więc nie wiem czy było prawidłowe,
    - teren siedziby wywiadu przedwojennego a obozu pracy dla żydów podczas okupacji - kilka placów wskazałem ale nie sprawdzono ich  więc mogły to być śmietniki lub groby,
    - teren w odległości około 30-40 m od terenu obozu pracy - nie sprawdzono,
    - teren zakupionej działki - wyraźne wskazanie na przekopanie ziemi w odległości około 100 m od rzeki Wilgi- nie wiem czy sprawdzano - wskazałem jako  miejsce do sprawdzenia przed zasiedleniem,
    Wniosek - żadne ze wskazań nie było sprawdzane w więc nie wiadomo czy wskazania rzeczywiście pokazywały miejsca pochówków.
    Przypadek 4
    Grób żołnierzy niemieckich - sprawdzenie przed ekshumacją w 2014 roku - okolice Łucznicy i Sarej Huty.
    Wskazanie znacznie szersze niż usypany kopczyk nad mogiłą. W trakcie ekshumacji dokonano odwiertów w obszarze wskazanym i wynik był negatywny tzn ziemia nie była naruszona poza kopczykiem.
    Wniosek - wskazanie było znacznie szersze niż rzeczywiście była naruszona ziemia i to rozszerzenie wskazania było z jednej strony kopczyka - podobne zjawisko miałem w Wildze w przypadku poszukiwania miesca pochówku Żydówek /tam nie było sprawdzane/ - tam też po jednej stronie kopczyka było znacznie rozszerzone wskazanie.
    AD.4 Zakopane przedmioty, także pozostałości po wojnie typu niewybuchy,
    Wielokrotnie zgłaszono się do mnie abym podjął się poszukiwania skarbów lub zagubionych przedmiotów - nigdy się nie podjełem tego typu działań ale:
    - podczas wytyczania mijejsca pod studnie miałem jakieś dziwne, miejscowe sygnały które w zależności od kierunku poruszania się zmianiały - właściciele działki stwierdzili, że pod ziemią jest dużo pozostałości po wojnie, łusek armatnich a nawet niewybuchów - wierzę im na słowo,
    - podobna sytuacja lecz pojawił się nietypowy kształt zakłócenia radiestezyjnego - przypominał okopy z czasów wojny,   - właściciele działki potwierdzili istnienie tam okopów.
    - poszukując zakopanych dokumentów - niewielka szansa ale spróbować warto - natrafiłem na niesymetryczne, miejscowe wkazanie - w zależności od kierunku podchodzenia do tego miejsca wskazanie było różne - okazało się, że była zakopana pod kątem blacha. Czy znalazłem dokumenty?
    Nie - georadar też nie znalazł.
    AD.5 Archeologia
    Natrafiłem kilkakrotnie - przy okazji szukania miejsca pod ujęcie wody - na wskazania o nietypowych kształtach - takich jakich nie robi przyroda - koło, spirala, prostokąt itp.
    Przykład 1
    Działka pod skarpą wiślaną na wysokości Obór. Pokazywało mi małe, kilku metrowe zakłócenia które mogły być wg mnie pozostałościami po starej zabudowie. Właciciele powiedzieli, że na ich działce mogą być stanowiska archeologiczne - gdy po kilku tygodniach jeszcze raz poprosili o sprawdzenie działki nie było żadnych wskazań. Wykopali? Nie sądzę raczej wpływ faz księzyca - raz się łatwiej szuka raz trudniej.
    Przykład 2
    Wspomniany wcześniej przykład Płocka i skarpy - pokazywało coś w kształcie spirali o wymiarach kilkunastu metrów. Gdzieś mam rysunek wykonany dobre 30 la ttemu - jak znajdę to zamieszczę tu.
    Przykład 3
    Na skarpie ale nie pamiętam gdzie - pokazało koło o średnicy około 30-40 i grubości około 3-4 m - zakładam, że mogła to być fosa. Ni emam potwierdzenia.

    cdn w lutym 20017 roku


     
     Statystyki
    Wróć do spisu treści